Ochotnicza Straż Pożarna w Cisowie tradycją nawiązuje do oddziału straży pożarnej zawiązanej w czasie II wojny światowej. Służyła wtedy do ochrony przed pożarami powodowanymi przez działania militarne lub dywersję. W Cisowie tradycje patriotyczne i niepodległościowe były silne, sięgające okresu rozbiorowego i dwudziestolecia międzywojennego. Działało tutaj Towarzystwo „Strzelec”, organizowane i prowadzone przez leśniczego Zawadzińskiego i duchownych: ks. Kozłowskiego i ks. Kotwickiego.
Organizacja miała szerokie społeczne poparcie, czego wyrazem była liczna przynależność do towarzystwa, a także wzniesiony wielkim społecznym wysiłkiem w latach 30 tych XX wieku budynek zwany „Domem Strzeleckim”. Po zakończeniu wojny jednostka w Cisowie działała do końca lat 50. Druhowie nie zdążyli utrwalić pożarniczej struktury, nie wznieśli remizy, kiedy to w wyniku zmian administracyjnych w 1954r. Cisów utracił uprawnienia gminy, a straż uległa samorozwiązaniu.
W 2003 r. inicjatywę powołania OSP zaproponowali: ówczesny sołtys Tadeusz Bęben, Andrzej Lewański oraz Edward Zemsta. Zwołano zebranie założycielskie i 4 kwietnia 2003r. złożono w KRS stosowne dokumenty. Na siedzibę nowo powołanej jednostki Rada Gminy przeznaczyła nie użytkowany od wielu lat budynek szkoły, wzniesiony przed II wojną światową z przeznaczeniem dla „Strzelca”. Pierwszym samochodem do dyspozycji jednostki był Żuk pożarniczy. Duże zaangażowanie i praca mieszkańców doprowadziły zabytkowy budynek do funkcji użyteczności publicznej. Zarząd starał się o wyposażenie jednostki w podstawowy sprzęt bojowy (węże, prądownice, agregat prądotwórczy, motopompę) oraz ubrania bojowe. Druhowie zdobywali wiedzę na kursach przygotowujących ich do służby.
W 2012 r. do jednostki trafił kolejny samochód gaśniczy marki Jelcz 004 przekazany przez OSP Daleszyce. Władze gminy oraz Zarząd i druhowie podjęli decyzję o rozbudowie remizy o 2 boksy garażowe i remont istniejącego budynku, wyposażenie w nowe instalacje wodne, elektryczne i CO. Otwarcie i poświęcenie strażnicy nastąpiło we wrześniu 2014r.
W 2016 roku przy zaangażowaniu środków finansowych wielu sponsorów, mieszkańców Cisowa, Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce Dariusza Meresińskiego oraz Rady Miejskiej udało się zakupić lekki samochód pożarniczy Opel Vivaro.
Prace druhów pozytywnie odbiera społeczność Cisowa. Remiza stała się miejsce różnego rodzaju spotkań, imprez kulturalnych, zabaw dla dzieci i dorosłych. Strażacy włączają się w uroczystości parafialne, pomagają przy dystrybucji żywności, opiekują się miejscami pamięci. Nie zapominają o profilaktyce przeciwpożarowej i edukacji w zakresie unikania zagrożeń. Z własnej inicjatywy opracowali instrukcję p.poż gospodarstw rolnych, którą doręczali mieszkańcom Cisowa. Ważnym ogniwem jest współpraca z miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich, które korzysta z pomieszczeń remizy. Drużyna strażacka prowadzi działalność sportową poprzez regularne treningi piłkarskie. Na ten cel wydzierżawiono działkę od nadleśnictwa, na której urządzono boisko piłkarskie. Straż wspólnie z KGW jest animatorem życia kulturalnego wsi. Organizuje czerwcowy piknik dla dzieci, zabawy karnawałowe dla mieszkańców, zabawę mikołajkową, ale również ogniska i msze partyzanckie. Strażacy corocznie we wrześniu koordynują dwudniowy „Rajd Szlakiem Leśnych” dla uczczenia pamięci poległych partyzantów.
Nie sposób pominąć działań ratowniczo - gaśniczych, które są podstawą pożarniczej działalności. OSP Cisów co roku odnotowuje od 4 do 8 interwencji, są to najczęściej wyjazdy do pożarów zabudowań, lasów i nieużytków. Strażacy wspominają, że najbardziej wymagającą akcją był pożar lasu nieopodal Cisowa w 2015r. z uwagi na obszar zdarzenia i trudność dotarcia na miejsce. Najniebezpieczniejszą akcją w Cisowie był pożar zabudowań gospodarza znanego z zamiłowania do efektów pirotechnicznych, które na szczęście podczas prowadzonej akcji nie wybuchły.
Jednostka, mimo że nie jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, co roku czyni starania o doposażenie w sprzęt. W czasie 2 ostatnich lat została doposażona torbę PSP R1 z tlenoterapią, radiostację nasobną, pilarkę do drewna, piłę do stali i betonu, syrenę elektryczną możliwością zdalnego uruchomienia.
Druhowie chwalą sobie obecną sytuację współpracy z samorządem gminy, Miejsko Gminnym Związkiem OSP RP w Daleszycach. Co roku biorą udział m.in.: w Gminnych Obchodach Dnia Strażaka w Daleszycach, uroczystościach państwowych na terenie gminy, Dożynkach Gminnych .
Na dzień dzisiejszy Zarząd działa w składzie:
Andrzej Lewański – Prezes,
Dorota Sikora - Wiceprezes
Bogusław Bęben – Naczelnik - Wiceprezes,
Dariusz Zemsta – Zastępca Naczelnika,
Jarosław Duda – Skarbnik
Agata Machocka – Sekretarz,
Jan Machocki – Członek Zarządu.
Strażacy mają wiele planów na przyszłość, wśród nich jest fundacja sztandaru dla jednostki.
Artykuł opracowano na podstawie książki „Strażacy Kielc i ziemi kieleckiej”
Norbert Wojciechowski